Horčíkové kresadlo Fire Steel s kovovým škrtadlom

Kód: 103205
Akcia Novinka
Značka: FISH MARK
10 € –52 % 4,79 € 3,99 € bez DPH
SKLADOM

Detailné informácie

Podrobný popis

Horčíkové kresadlo Fire Steel s kovovým škrtadlom

Magnéziové (resp. ferrocériové) kresadlo známe skôr pod anglickým názvom "FIRE STEEL" má jediný účel a to rozdeliť oheň za akýchkoľvek podmienok!

Výhody kresadla oproti zapaľovaču či zápalkám sú:

  • Vodeodolnosť
  • Spoľahlivosť
  • Životnosť

Nenáchylnosť k poškodeniu či rozbitiu
Iskru hádže skutočne veľkú, však ju môžete vidieť na priložených fotografiách!
Kresadlo "FIRE STEEL" sme testovali v náročných podmienkach v SR, ale aj v zahraničí. A výsledok? Kresadlo testom prešlo!

Nejedná sa o lacné, malé a krátke kresadlo, ktorého iskra na rozloženie ohňa nestačí!
Tu je horčíková tyčinka poriadne silná a dlhá. To má za dôsledok vygenerovanie dostatočnej energie aj na zapálenie napr. suchej trávy!

Použitie kresadla je jednoduché. Najprv je potrebné pripraviť si materiál, ktorý budeme podpaľovať. Napríklad suchú trávu či chumáče páčia lúčnych tráv. Nájdeme si záveterné miesto, priloženým šktacím plieškom pritlačíme na teleso kresadla a prudkým pohybom prejdeme plieškom po tyči kresadla. Výsledok bude iskra, ktorou zapálime materiál na podpálenie.

V rámci tréningu je vhodné skúšať zapálenie napríklad na vate. Kresadlo "FIRE STEEL" je vhodné do všetkých survival vybavenia či KPZ.

Pri zakladaní ohňa je potrebné dodržiavať platné zákony!

Pokiaľ si v prírode chcete zarobiť oheň, väčšinou siahnete po zápalkách alebo zapaľovači. Iné to majú ale milovníci survivalu, akési dobrodružné odnože trampingu, ktorí sa vyžívajú v minimalizme a skúšajú, čo by eventuálne v prírode zvládli sami bez pomoci. Firesteel je tyčinka z horčíkovej ocele, ktorá slúži ako kresadlo pre rozkladanie ohňa dobrodruhom všetkého druhu počnúc špeciálnymi zložkami armády a končiac nami, normálnymi smrteľníkmi, čo v piatok po práci nasadajú na vlak a uchádzajú z ruchu veľkomesta do náručia pani Prírody.

Prečo dávať pri zakladaní ohňa v prírode prednosť kresadle firesteel pred zápalkami alebo zapaľovačom? Z rovnakého dôvodu, prečo vôbec jazdiť do prírody, vymeniť posteľ za kamenistú zem s karimatkou a jedlo v pohodlí domova za kus lančmítu v ešuse. Je to zábava a primeraná dávka dobrodružstva. A spomínaní vojaci alebo cestovatelia vedia, že keď ste zmoklí na kosť, odnesú to často aj zápalky a keď fúka severák, nepomôže ani zapaľovač.

FIRESTEEL ZBLÍZKA
Firesteel je tyčinka z horčíkovej ocele uchytená v malom plastovom držadle, akurát tak na zovretie v dvoch prstoch. Z tohto dôvodu opierame špičku firesteelu do rúry a nesnažíme sa zbytočne držať celú vec vo vzduchu. Rozmery firesteelu sú z cestovných dôvodov minimálne, nie tak jeho účinnosť. Firesteel sa dá kúpiť od celého radu výrobcov, z ktorých veľká časť k nemu ako prívesok pridáva malé oceľové škrtátko. Naše kresadlá MORA sa dodávajú samostatne a podľa odporúčania výrobcu o ne škrtáme tupou stranou našich nožov. Na internete potom nájdete celý rad ďalších návodov a videí, napríklad o tom, čím všetkým je možné z firesteelu vylúdiť roj iskier. My sa ale držme nášho noža. Horčíková oceľ je o poznanie mäkšia, než uhlíková oceľ noža, ale po pár škrtnutiach predsa len uvidíte na svojom noži nejakú tú stopu. Preto odporúčame si do prírody nebrať výstavné nože po rodičoch, ale kúpiť si napríklad doslova za babku niektorý z našich nožov Mora, ktoré sú pre Firesteel navyše prispôsobené.

100460_1

JAK S FIRESTEELEM ROZDĚLAT OHEŇ

Jak se jiste sami přesvědčíte, z firesteelu po správném škrtnutí ostrou hranou odlétne opravdu důkladný vějíř jisker. Aby byl z jisker také pěkný ohníček, musejí dopadnout do suchého troudu. Ten vyrobíme například k tenkých vrstev kůry břízy, ze suché trávy, chmýří orobince nebo topolu, zkusit můžete lýko některých stromů (loupeme mrtvé stromy, živé lýko nehoří a ještě je to vandalismus), dobrý podpalovač je i suché jehličí na tenkých větvičkách. S trochou cviku se nám potom podaří oheň zapálit v horizontu sekund.

102422-2

Firesteel uchopíme do prstů za plastové držátko a rychle po něm předejeme hřbetní stranou nože pod správným úhlem. Jak je vidět, pro rozdělání ohně není potřeba ani moc materiálu, stačí, aby byl suchý a aby ho jisrky pěkně pokropily.

NEPŘÍZNIVÉ POČASÍ

Někdy je potřeba oheň rozdělávat i ve vlhku nebo větru. Pro tyto účely je nejlepší metodou předvídavost a sběr suchého troudu ještě než se počasí definitivně pokazí. Po bitvě je ale každý generál, že? Ještě když déšť pomalu začíná, dá se vyhrabat suché jehličí z pod toho mokrého, suché jehličí také najdeme ve spodních partiích smrků v lese, dobře hoří i vlhká březová kůra. Kdybyste měli opravdu zmrznout, vzpomeňte si, že máte v batohu určitě toaletní papír nebo kapesníčky, perfektní troud se dá získat rozcupováním dámských vložek nebo tamponů. Pokud z tyčinky firesteelu ostrou hranou hřbetu nože seškrábnete do troudu pár hoblinek, uvidíte skutečný ohňostroj, hořčík hoří opravdu divoce a chytí od něj skoro cokoliv. Pro tyto účely se v některých baleních firesteelu setkáte i s malou cihličkou hořčíkové slitiny, která je ještě měkčí, než samotný firesteel a slouží právě jako zdroj extrémně hořlavých hoblinek.

Jiná situace nás čeká v silném větru. Jeden z nejzajímavějších nápadů je rozdělávat oheň za zástěnou z karimatky - když si uvědomíte, jak krásně do kruhu se stočí, myslím, že lepší zákryt už asi nenajdete.

JE TO BEZPEČNÉ?

Když pomineme rizika spojená s pokropením holé kůže nebo hořlavého šusťáku hořčíkovými jiskrami, je firesteel asi tak stejně nebezpečný, jako cokoliv dalšího, co si do přírody berete s sebou. Hořčík sám o sobě nevzplane, je to prostě kov. K ohřátí na vysokou teplotu potřebuje rychlé škrtnutí ostrou hranou, a to ještě velkou dávku cviku. Stejně jako lze křesat dvěma křemeny, křesá i firesteel. Jinak je zcela netečný.

Dodatočné parametre

Kategória: Sady na prežitie
Záruka: 2 roky

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Pridať komentár
Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie